Yaygın Lisanlı Kullanım: DesignCAD

Yaygın Lisanlı Kullanım: DesignCAD (PDF)

Türkiye’de lisanslı yazılım kullanımı konusunda sorun yaşanırken DesignCAD cephesinde neler oluyor? CAD focus ‘dan Ayşe Egeli’nin MAYOR’da pazarlama direktörü Erkan Güven ile sohbeti

1989’dan beri DesignCAD’in Türkiye temsilciliğini yürütüyorsunuz. İlk senelere gore lisanslı kullanım oranı nasıl değişti?

MAYOR’a 2003 yılında kurumsal müşteri temsilcisi olarak katıldım. Benden önceki dönemde lisanslı kullanım oranının %67 (senelik ortalama) seviyesinde olduğu yönünde firma kayıtları mevcut.  2003 yılında kayıtlı kullanıcı sayısı 1,752 idi. Kurumsal kullanıcılar da bu rakkama dahil.  Son beş senelik dönemi ele alırsak tablo çok farklı. Lisanslı kullanıcı oranı %92’ye ve Türkiye kayıtlı kullanıcılarının sayısı 2010 yılının 2.ci çeğreği itibarı ile 3,386 ya çıkıyor.  

Lisanslı kullanım oranının yükselmesini nasıl açıklıyorsunuz?

MAYOR ilk senelerden beri ABD fiyatları ile başabaş piyasa fiyatı uygulamasını benimsemiş. Ancak son beş yıldan beri Türkiye fiyatları ABD fiyatlarının yaklaşık %10 altında tutlmuş. Bu sadece DesignCAD için değil bütün TurboCAD ve DoubleCAD ürün grubu için de geçerli. Basit bir Internet araştırması yapan müşteri fiyat ve yerel hizmet farkını kolaylıkla görebiliyor. Müşterilerin %87 si zaten referans usulü ile mevcut müşterilerden MAYOR’u bulan kullanıcılardan oluşuyor.  Firmanın  kullanıcıları ile kuvvetli diyaloğu mevcut. 

Bilgi: MAYOR GROUP www.mayorgroup.com

Advertisements

About MAYOR GROUP

MAYOR GROUP, mayorgroup.com

Posted on September 6, 2010, in Uncategorized. Bookmark the permalink. Leave a comment.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: